Revista si suplimente
MarketWatch
Inapoi Inainte

Industry Watch >> Altele >> Stiri si comunicate

YouTube lanseaza versiunea locala pentru Romania

25 Aprilie 2013YouTube anunta lansarea YouTube Romania, versiunea localizata a cunoscutei platforme video. Varianta autohtona va afisa cele mai vizionate si mai populare videoclipuri locale si va constitui o platforma pentru creatorii romanii de continut, difuzori, agentii de publicitate si branduri.


YouTube Romania permite creatorilor locali de continut video sa fie mai usor de descoperit, atat in Romania cat si in intreaga lume. De asemenea, companiile locale vor avea de acum posibilitatea de a folosi YouTube ca un mediu de promovare pentru a ajunge la publicul lor. In plus, programul de parteneriat YouTube in Romania va oferi o cale pentru toti producatorii de continut, mari si mici, de a face bani din clipuri video incarcate.


„Numerosi membri ai comunitatii globale YouTube deja vizioneaza conţinut romanesc. Lansarea versiunii locale a YouTube va deschide noi oportunitati pentru creatorii talentati din tara, acestia vor putea fi descoperiti mai usor, atat in Romania cat si de oriunde in lume. Astfel, utilizatorii vor avea acces mai usor la continut de calitate <fabricat in Romania>”, spune Dan Bulucea, Country Manager Google Romania.


Mai mult, muzicienii si compozitorii romani - reprezentati de Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania – Asociatia pentru Drepturi de Autor (UCMR-ADA) - si YouTube au anuntat incheierea unui acord de licentiere care va permite artistilor sa obtina venituri din vizualizarea clipurilor lor pe YouTube.


„Acordul cu YouTube este o veste foarte buna, intrucat genereaza noi oportunitati pentru membrii nostri. De acum incolo, ei vor putea fi remunerati pentru difuzarea repertoriului lor pe YouTube, ceea ce reprezinta un pas important pentru comunitatea noastra si, in sens mai larg, pentru Internet”, spune Ana Achim, director general UCMR-ADA.


De asemenea, Roton, Cat Music, Hahaha Production, MediaPro Music si TVR au decis sa publice pe YouTube continut propriu, devenind primii parteneri YouTube in Romania. In acest fel, pun bazele unei prezente solide pe YouTube, ceea ce le va permite sa-si distribuie usor continutul si sa-si extinda publicul.


Lansarea YouTube Romania da posibilitatea companiilor si agentiilor locale de publicitate sa se adreseze publicului tinta prin intermediul unor modele inovatoare de reclame video, inclusiv True View - un format non-intruziv care permite utilizatorului sa inchida anunturile publicitare pe care nu doreste sa le vizioneze.


Cu ajutorul YouTube, orice persoana care are o conexiune la internet si o camera video poate distribui continut video original accesibil in intreaga lume. Platforma reprezinta o arhiva globala de imagini si sunete - cea mai cuprinzatoare colectie de acest fel. YouTube a depasit recent pragul de un miliard de utilizatori pe luna, iar in fiecare minut sunt incarcate pe YouTube 72 de ore de inregistrari video.Parerea ta conteaza:

(0/5, 0 voturi)

Lasa un comentariutrimite